Jakość handlowa napojów bezalkoholowych

Oprac. e-sieci. na podst. www.ijhar-s.gov.pl | 03/02/2009 10:51

Celem kontroli przeprowadzonej przez WIJHARS było sprawdzenie jakości handlowej napojów bezalkoholowych, ze szczególnym uwzględnieniem napojów bezalkoholowych gazowanych. Z uwagi na brak obowiązujących przepisów krajowych i wspólnotowych zawierających wymagania dotyczące jakości handlowej napojów bezalkoholowych, kontrola przeprowadzana była na zgodność z deklaracją producenta.


REKLAMA




Skontrolowano następujące asortymenty produktów:
- napoje bezalkoholowe gazowane słodzone: cukrem, cukrem i dozwolonymi substancjami słodzącymi, wyłącznie dozwolonymi substancjami słodzącymi,
- napoje bezalkoholowe niegazowane słodzone: cukrem, cukrem i dozwolonymi substancjami słodzącymi, wyłącznie dozwolonymi substancjami słodzącymi. Kontrolę przeprowadzono w 60 zakładach produkcyjnych (tj. 38,5 % zarejestrowanych w WIJHARS). Nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych stwierdzono w przypadku 1 partii (0,6% skontrolowanych partii) o objętości 607 l (0,03 % skontrolowanej objętości). Nieprawidłowości dotyczyły obecności owadów w butelkach napojem bezalkoholowym. Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 7 partii (4,1 % skontrolowanych partii) o łącznej objętości 64.440 l (2,9 % skontrolowanej objętości). Nieprawidłowości dotyczyły zaniżonej zawartości dwutlenku węgla, ekstraktu ogólnego i zawartości kwasów w stosunku do deklaracji producenta. Zaniżona zawartość dwutlenku węgla świadczy o niższym stopniu nasycenia napoju tym gazem; w konsekwencji konsument otrzymuje napój mniej gazowany niż oczekiwał na podstawie deklaracji umieszczonej na etykiecie. Zaniżona zawartość ekstraktu ogólnego może świadczyć o dozowaniu surowców w proporcjach niezgodnych z recepturą, między innymi o zaniżaniu poziomu cukru; powoduje to, że konsument uzyskuje napój mniej słodki i o mniej wyraźnym smaku. Zaniżona zawartość kwasów w przeliczeniu na kwas cytrynowy może świadczyć o nie przestrzeganiu procesu technologicznego przez producenta, np. niewłaściwym dozowaniu surowców; w rezultacie konsument otrzymuje napój mniej kwaśny o „mdłym smaku”.
W stosunku do kontroli przeprowadzonej w III kwartale 2007 roku zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie cech fizykochemicznych produkowanych napojów bezalkoholowych. Odsetek partii o nieprawidłowych parametrach fizykochemicznych zmniejszył się o 21,2 punktów procentowych i obecnie kształtuje się na poziomie 4,7 %. Natomiast odsetek partii o niewłaściwych cechach organoleptycznych nie zmienił się i pozostał na niskim około 1% poziomie.
Występowanie nieprawidłowości w zakresie znakowania wyrobów gotowych utrzymuje się na niższym niż w latach poprzednich poziomie. W stosunku do kontroli przeprowadzonej w 2007 roku stwierdzono spadek odsetka partii źle oznakowanych o 9,1 punktów procentowych. Należy jednak zaznaczyć, że mimo poprawy w tym zakresie, procent partii niewłaściwie oznakowanych w dalszym ciągu jest wysoki i wynosi 26,1 %.