Innowacyjne sposoby przetwarzania obrazu

Oprac. e-sieci. na podst. sony.pl | 12/01/2009 11:01

W nowych modelach HD Handycam® wykorzystano kilka awangardowych technologii, które firma Sony opracowała początkowo na potrzeby swoich lustrzanek. Unikatowe doświadczenie Sony w produkcji przetworników obrazu i obiektywów oraz w przetwarzaniu obrazu przekłada się na niespotykaną dotąd jakość obrazu HD, zarówno filmowego, jak i fotograficznego.


REKLAMA




W modelach AVCHD HDD Handycam® (HDR-XR520VE/500VE) wprowadzono zupełną nowość – niezwykle czuły przetwornik obrazu Exmor R CMOS. Wyróżnikiem tego opracowanego mikroukładu jest nowa, matryca elementów światłoczułych. Czujnik zmodyfikowano tak, aby do maksimum zwiększyć ilość światła docierającą do elementów światłoczułych. W tym celu odwrócono strukturę układu przenosząc siatkę przewodów połączeniowych, które w standardowych układach przesłaniają światło poniżej struktury światłoczułej.

„Obrócenie” czujnika zwiększa ilość światła docierającego do fotoogniw. W istotny sposób poprawia efektywność działania układu, dzięki czemu przetwornik Exmor R CMOS jest mniej więcej dwukrotnie bardziej czuły od standardowych układów. Gwarantuje przez to świetną jakość obrazu i niski poziom szumów, nawet przy słabym oświetleniu. Innowacyjną konstrukcję czujnika połączono z przetwarzaniem analogowo-cyfrowym sygnału wewnątrz układu. Rozwiązanie to skraca ścieżkę sygnałów analogowych, które są bardziej podatne na zakłócenia niż dane cyfrowe. Układowe przetwarzanie A/C zapewnia więc dodatkowe osłabienie szumów i znakomite działanie w słabym świetle, na przykład podczas zdjęć w pomieszczeniach lub nocą. Inną cechą zaawansowanego przetwornika Exmor R CMOS jest matryca pikseli ClearVid, pozwala na rejestrację fotografii o bardzo dużej rozdzielczości efektywnej: maksymalnie
12 megapikseli.
Kolejną nowością w najbardziej zaawansowanych kamerach AVCHD HDD Handycam® jest obiektyw Sony G. Stanowi on naturalne dopełnienie potencjału przetwornika Exmor R CMOS i daje nowe możliwości twórczego zapisu obrazu. Wykorzystano w nim asferyczne soczewki o małej dyspersji, które osłabiają aberrację chromatyczną, zwłaszcza przy większych ogniskowych. Obraz cechuje się świetnym kontrastem nawet w rogach kadru, a 6-listkowa przysłona pozwala na uzyskanie pięknego efektu „bokeh”, czyli rozmycia punktowych źródeł światła.
Zastosowany w modelach HD Handycam® szybki procesor obrazu BIONZ był początkowo przeznaczony do lustrzanek cyfrowych. Procesor ten z łatwością przetwarza duże ilości danych z przetwornika Exmor R CMOS, co znajduje odzwierciedlenie w nieprzeciętnej jakości obrazu i szybkości działania.