Blu-ray w trzecim wymiarze

Oprac. e-sieci. na podst. www.panasonic.pl | 07/02/2009 12:07

Firma Panasonic, lider rozwoju technologii HDTV, ogłosiła otwarcie Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center (PHL-AC). Działające przy Panasonic Hollywood Laboratory w Universal City w Kalifornii centrum, zajmie się tworzeniem i rozwijaniem formatu Blu-ray 3D Full HD (3D FHD). Będzie bezpośrednio współpracować ze studiami filmowymi zapewniając pomoc w tworzeniu filmów w formacie Blu-ray 3D FHD.


REKLAMA
Nowa instytucja będzie pracować nad trójwymiarowym systemem kina domowego w standardzie Full HD, cyfrowym projektorem kinowym typu 3D-ready wraz z 380-calowym ekranem do oceny jakości trójwymiarowego obrazu HD oraz koderem MPEG-4 AVC 3D-ready. Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas Panasonic zademonstrował trójwymiarowy system kina domowego Full HD (3D FHD), który zadebiutował w październiku 2008 roku na targach CEATEC w Japonii, zbierając entuzjastyczne recenzje.
“Panasonic zdaje sobie sprawę, że aby 3D FHD odniosło sukces, podobnie jak w przypadku formatu Blu-ray, konieczna jest współpraca ze studiami filmowymi i dostawcami zawartości na polach badań, rozwoju i produkcji.” – powiedział Eisuke Tsuyuzaki, Dyrektor Zarządzający Panasonic Hollywood Laboratory. „Panasonic wraz z hollywoodzkimi producentami pracuje nad promocją systemu 3D FHD poprzez standaryzację formatu 3D w Blu-ray Disc Association. Utworzenie PHL Authoring Center umożliwi testową produkcję, a ostatecznie przyczyni się do stworzenia filmów w systemie 3D FHD i wprowadzenia rozrywki HD na nowy poziom, dostępny dla konsumentów w ich własnych domach. Oczekujemy, że format 3D FHD wejdzie w życie w roku 2010.”