Polscy lekarze chcą oddawać swój szpik do transplantacji dla pacjentów

Oprac. e-sieci. na podst. www.konsylium24.pl | 27/01/2009 09:01

26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji. Z tej okazji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 432 polskim lekarzom: Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?


REKLAMA




Spośród lekarzy, którzy nie mają medycznych przeciwwskazań, większość (61%) deklaruje, że oddałoby szpik dla swojego pacjenta. Oddać szpik swojemu pacjentowi nie chciałoby 14% lekarzy. Co czwarty (25%) lekarz ma wątpliwości („trudno powiedzieć").
W badanej grupie 51 lekarzy zgłosiło, że ma medyczne przeciwwskazania do oddania szpiku do transplantacji. Do takich przeciwwskazań należą m.in. cukrzyca, astma, stan po zawale serca, choroby zakaźne, padaczka, łuszczyca i ciąża.
Lekarze różnią się chęcią oddawania szpiku w zależności od specjalizacji. W podobnym stopniu oddawać szpik chcą lekarze rodzinni i interniści. Najmniej przeciwnych oddaniu szpiku dla swojego pacjenta jest wśród pediatrów (4%). Najwięcej (87%) chętnych do oddawania szpiku dla swoich pacjentów można zauważyć wśród chirurgów.
specjalizacja Oddałbym szpik Nie oddałbym Trudno powiedzieć
Lekarze interniści 51% 21% 28%
Lekarze rodzinni 57% 6% 37%
Lekarze pediatrzy 67% 4% 29%
Lekarze chirurdzy 87% 7% 7%
Lekarze psychiatrzy 60% 17% 23%
Najpiękniejszy dar
Wielu spośród lekarzy, którzy są gotowi oddać szpik swoim pacjentom twierdzi, że zgłosili się już do Banków Szpiku. Podkreślają, że oddanie szpiku to najpiękniejszy dar jaki można ofiarować komuś potrzebującemu.
Wspominają również, że dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zgłoszeniu do Banku Szpiku w sytuacji, gdy samemu spotka się z cierpieniem potrzebującej transplantacji szpiku osoby, pracując na oddziale hematologicznym lub mając taką osobę w najbliższej rodzinie.
Niektórzy lekarze przytaczają również sytuacje ze swoich oddziałów, gdzie cały personel zgłosił się do Banku Szpiku szukając dawcy dla umierającego na Oddziale pacjenta.
Ważna jest anonimowość
Lekarze podkreślają, że zasadą transplantologii pomiędzy niespokrewnionymi dawcami jest anonimowość - ani dawca ani biorca nie wiedzą nic o sobie nawzajem. Osoby, które deklarują, że nie oddałyby szpiku swojemu pacjentowi nie wykluczają oddania szpiku ale pod warunkiem pełnej anonimowości. Lekarze nie chcieliby, aby ktokolwiek oczekiwał od nich, że jako lekarze mają jakiś specjalny obowiązek oddawania szpiku do transplantacji dla swoich pacjentów.