Oprac. e-sieci. na podst. panasonic.pl | 15/01/2009 11:40
Panasonic opracował nową, smukłoprofilową technologię paneli ekranowych, przeznaczoną do telewizorów plazmowych i LCD o wysokiej rozdzielczości (HDTV). Umożliwiło to uzyskanie dalszej poprawy jakości obrazu oraz przyjazności dla środowiska. Prototypy będą prezentowane podczas międzynarodowych targów Consumer Electronics Show (CES) 2009.
REKLAMA
Nowoopracowana technologia NeoPDP została wbudowana w dwa typy wyświetlaczy plazmowych. Pierwszy model to niezwykle wydajne ekrany PDP o przekątnej 42 cali, które wyróżniają się trzykrotnie wyższą efektywnością luminacji przy jednoczesnym obniżeniu zużycia prądu do 1/3 poziomu modeli z 2007 r.*1. Pomimo takiej poprawy energooszczędności, udało się utrzymać identyczną jasność. Drugim rodzajem są niezwykle smukłe, 50-calowe ekrany PDP, mające w przekroju zaledwie około 8,8 mm*2. Jednocześnie oferują najwyższą na świecie rozdzielczość ruchomego obrazu, wynoszącą 1080 linii.
Panasonic stworzył także nową technologię NeoLCD, która jest zintegrowana z niezwykle energooszczędnym panelem LCD o przekątnej 37 cali, który zużywa tylko 90 kWh prądu rocznie. Wyróżnia się także rozdzielczością ruchomego obrazu wynoszącą 1000 linii, czyli niemal tyle, co w przypadku nowego ekranu plazmowego. Pod względem zużycia energii, jest to najbardziej oszczędny ekran LCD HDTV na świecie*4, a jego zapotrzebowanie na prąd jest o połowę niższe względem wcześniejszych modeli.
W sytuacji, gdy coraz więcej stacji telewizyjnych nadaje cyfrowy sygnał, w szybkim tempie rośnie także rynek płaskich telewizorów. Szacuje się, że już do końca roku finansowego kończącego się w marcu 2009 stanowić on będzie ponad połowę globalnego rynku telewizorów. Tendencja ta powinna się utrzymać w obliczu rosnącej popularności cyfrowych programów telewizyjnych, a także ze względu na trwającą wymianę telewizorów i zwiększone zapotrzebowanie w zastosowaniach biznesowych, edukacyjnych i medycznych. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzi bardzo ważne staje się to, aby projektując telewizory, pamiętać o ich wpływie na środowisko.
Nowe technologie stworzone przez firmę Panasonic wyróżniają się najwyższą na świecie jakością obrazu, a także wyjątkową przyjaznością dla środowiska, wynikającą z niskiego zużycia energii oraz konstrukcji cienkich paneli, zarówno w telewizorach plazmowych, jak i LCD. Nazwy, które Panasonic nadał swoim nowym dziełom, to odpowiednio „NeoPDPeco“ i „NeoLCDeco”. Panasonic, wykorzystując zintegrowany pionowo model działalności na rynku PDP i LCD, nieustannie przyspiesza rozwój technologiczny z uwzględnieniem cech właściwych dla każdego urządzenia. Chce w ten sposób umożliwić nieustającą ewolucję płaskich telewizorów VIERA oraz sprostać coraz bardziej zróżnicowanym potrzebom klientów na całym świecie.
Informacje o NeoPDP
Ponieważ telewizory plazmowe to urządzenia samodzielnie emitujące światło, zdolne do regulacji poziomów luminacji w zależności od jasności sceny, dysponują naturalną przewagą zarówno pod względem jakości obrazu, jak i przyjazności dla środowiska. Telewizory plazmowe oferują dynamiczny kontrast, wysoką rozdzielczość ruchomego obrazu, wiarygodne odwzorowanie kolorów, szeroki kąty widzenia i niskie zużycie energii. W 2006 r. Panasonic podjął pionierskie działania zmierzające do wyeliminowania ołowiu z ekranów plazmowych. Dokonując dogłębnej analizy podstawowych technologii, Panasonic opracował i zaprezentował na targach CES w 2008 r. rewolucyjne panele NeoPDP, w tym ekrany o dwukrotnie wyższej efektywności energetycznej*5, supercienkie i całkowicie płaskie panele o przekroju zaledwie 24,7 mm, a także olbrzymi ekran plazmowy o przekątnej 150 cali.
Panasonic nieustannie udoskonala swoje technologie. Firma sięga po zupełnie nowe materiały jako źródła służące do wytwarzania elektronów, takie jak sprężony gaz i fosfor. Pozwoliło to poprawić efektywność wyładowań oraz strukturę komórek. Zastosowanie nowej metody sterowania obwodami umożliwiło ograniczenie strat elektryczności do jednej trzeciej i zastosowanie sterowania niskonapięciowego. Technologia trzykrotnie zwiększająca efektywność luminacji zmniejszyła liczbę podzespołów, jednocześnie zwiększając stopień ich integracji. To wszystko umożliwiło wykorzystanie tej nowej technologii w 42-calowym ekranie plazmowym o rozdzielczości Full HD.
Dalsze udoskonalenia struktury ekranu oraz układu obwodów pozwoliło uzyskać jeszcze cieńszy przekrój. O ile ekran plazmowy o pełnej rozdzielczości HD zapewnia rozdzielczość ruchomego obrazu na poziomie 900 linii, to najnowsza technologia sterująca i materiały skracające efekt poświaty pozwoliły uzyskać najwyższą na świecie rozdzielczość ruchomego ekranu na poziomie 1080 linii. Oznacza to precyzyjną reprodukcję programów w pełnej rozdzielczości HD o dowolnej szybkości scen, bez utraty jakichkolwiek szczegółów. Najnowszy ekran plazmowy firmy Panasonic o przekątnej 50 cali ma grubość zaledwie 8,8mm, oferując przy tym rewelacyjną jakość obrazu.
Tak cienka konstrukcja daje ponadto użytkownikom większą swobodę w konfiguracji urządzenia, umożliwiając np. montaż na ścianie lub podwieszenie pod sufitem. Gdy dodać do tego system transmisji WirelessHD, swoboda w ustawianiu urządzeń jest naprawdę imponująca. Szerokie kąty widzenia, wysoki współczynnik kontrastu i uzyskana po raz pierwszy rozdzielczość ruchomego obrazu, wynosząca 1080 linii, sprawiają, że komfort oglądania na ekranie plazmowym jest jeszcze wyższy.
Informacje o NeoLCD
Panele LCD w technologii IPS Alpha zapewniają wysoki współczynnik przenikania światła i niskie zużycie energii, uzyskane dzięki zastosowanej strukturze ekranu. Ponadto panele te mogą pochwalić się wysoką rozdzielczością ruchomego obrazu i szerokimi kątami widzenia, wyświetlając naturalnie wyglądające obrazy niezależnie od miejsca, w którym znajduje się obserwator.
Zastosowanie nowych ekranów IPS Alpha o wyższym stopniu przenikania światła oraz*6 oraz podświetlania diodami z unikalnym sterowaniem umożliwiło lokalne sterowanie podświetleniem w zależności od jasności scen. Tak precyzyjna kontrola pozwala niesamowicie poprawić kontrast i uzyskać wysokiej klasy czerń. Ponadto nowy ekran wyróżnia się energooszczędnością, zmniejszając zużycie energii o połowę w stosunku do modeli z 2008*7 r., do poziomu zaledwie 90 kWh rocznie, co jest najlepszym wynikiem na świecie.
Unikalna, bardzo szybka technologia sterująca podświetleniem LED, opracowana przez firmę Panasonic, umożliwia precyzyjną kontrolę. Rozdzielczość ruchomego obrazu wynosząca 1000 linii znacznie przebija obecne modele. Dzięki temu nowy ekran pokazuje szybko zmieniające się obrazy z niesłychaną wyrazistością i wysokim stopniem kontrastu, który zbliża się do ekranów plazmowych.
Informacje o telewizorach Panasonic
Panasonic rozpoczął prace badawczo-rozwojowe nad telewizorami w 1935 r., a produkcję 17-calowych czarno-białych odbiorników rozpoczął w 1952 r. W tym czasie były to największe telewizory na rynku. W październiku 2008 r., 56 lat od rozpoczęcia produkcji, Panasonic wyprodukował trzystumilionowy telewizor. Jest pierwszym producentem w historii, który osiągnął ten pułap.
*1: W porównaniu do Panasonica TH-42PZ750SK
*2: W odniesieniu do najcieńszej części przekroju telewizora
*3: Rozdzielczość ruchomego obrazu wskazuje wydajność w wyświetlaniu ruchomych obrazów, podając liczbę linii, które może rozpoznać ludzkie oko. (mierzone zgodnie z metodą Advanced PDP Development Center Corporation)
*4: Stan na 8 stycznia 2009 r., w porównaniu do 37-calowych telewizorów LCD Full HD
*5: W porównaniu do Panasonica TH-42PZ750SK
*6: Poprawa o 1,1 raza w stosunku do tradycyjnych paneli LCD IPS Alpha, o 1,8 raza w stosunku do panelu LCD innego rodzaju.
*7: W porównaniu do Panasonica TH-37LZ85