Expander

Kredyty gotówkowe bez tajemnic, czyli jak bezpiecznie zasilić budżet przed świętami

Expander | 12/11/2013 10:33

Listopad i grudzień to okres zwiększonych wydatków, które nie zawsze można przewidzieć. Jak podpowiada Expander, najlepszym sposobem na przygotowanie domowego budżetu do Świąt Bożego Narodzenia będzie wcześniejsze planowanie oraz systematyczne oszczędzanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jak więc szybko i bezpiecznie zasilić domowy budżet by po świętach nie pozostać z nadmiernym zadłużeniem?


REKLAMA
Jak pokazują dane Deloitte[1], w 2013 roku Polacy planują przeznaczyć na święta średnio około 1 126 PLN. Niemal 33 proc. tej kwoty pochłoną zakupy żywnościowe, 30 proc. prezenty,  20 proc. wydatki związane ze spędzaniem czasu ze znajomymi i rodziną, a 17 proc. podróże. Jest to suma, która dla niejednej rodziny będzie znacznym obciążeniem finansowym.

Planujemy wydatki

Większość Polaków z wyprzedzeniem zaplanowała świąteczny budżet. Aż 78 proc. z nich zamierza sfinansować wydatki związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra z oszczędności. – Jest to bardzo dobry sygnał, świadczący o tym, że Polacy świadomie podchodzą do swoich finansów – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Umiejętność wcześniejszego planowania i systematycznego oszczędzania jest doskonałym sposobem na radzenie sobie ze zwiększonymi okresowo wydatkami. W tym celu najlepiej korzystać z produktów finansowych dedykowanych oszczędzaniu, które pomogą szybciej uzbierać potrzebny kapitał.

Część osób planuje jednak skorzystać z zewnętrznego finansowania i szybko zasilić domowy budżet. Najczęściej deklarowanym sposobem jest wykorzystanie limitu na karcie kredytowej, za pomocą której 19 proc. osób ma zamiar płacić za świąteczne zakupy. – Jest to doskonały sposób na poradzenie sobie ze zwiększonymi wydatkami, zwłaszcza wtedy, jeżeli spłacimy zobowiązanie w ciągu niecałych 2 miesięcy. Dzięki temu nie zostaną nam naliczone odsetki.– zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

Pieniądze na dłużej

Jeśli wiemy, że zaciągniętej pożyczki nie uda nam się spłacić w okresie bezodsetkowym, korzystniejsze może być skorzystanie z kredytu gotówkowego. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie pozyskanie pieniędzy, bowiem nie wymaga wielu formalności. Decyzję o jego przyznaniu można uzyskać w ciągu jednego do kilku dni, co jest istotne w okresie przedświątecznej gorączki. Ponadto charakteryzuje się on dość krótkim okresem spłaty.

Jaki kredyt wybrać?

Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu powinno być dokładne przemyślenie naszej sytuacji finansowej oraz możliwości spłaty zobowiązania. Warto także szczegółowo przeanalizować produkty dostępne w różnych instytucjach. Może to być dość czasochłonne, jednak pozwoli na dobranie takiego, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z bezpłatnych usług niezależnego doradcy finansowego, który dysponuje ofertami wielu banków i wskaże taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. – Analizując dostępne oferty zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.
Choć zwykle kierujemy się  wysokością raty, to warto pamiętać także o opłatach takich jak prowizja czy koszty ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji powinniśmy także zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze: niski koszt, krótki czas uzyskania, wysoka kwota czy okres spłaty. Te elementy mogą się istotnie różnić w poszczególnych bankach.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy?

  • oprocentowanie
  • prowizja za przyznanie do kredytu
  • inne opłaty towarzyszące udzielaniu kredytu np. koszt ubezpieczenia
  • poziom wymaganych zarobków, do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej
  • ewentualne zabezpieczenie spłaty kredytu

Źródło: Expander[1] Zakupy świąteczne 2013: Polaka przepis na święta – szturm na sklepy czy zakupy kontrolowane, Deloitte, 7 listopada 2013 r.