Oprac. e-sieci.pl na podst. www.instytut.com.pl | 18/02/2009 15:02
Najbardziej opiniotwórczym dziennikiem w grudniu jest Rzeczpospolita, najbardziej opiniotwórczą stacją radiową - RMF FM, a telewizyjną - TVN24 – wynika z najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. W pierwszej piętnastce znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne, dwa tygodniki opinii, jeden portal internetowy, a także – po raz pierwszy – dziennik z informacjami ze świata sportu – Przegląd Sportowy.
REKLAMA
Zwycięzcą grudniowego rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów została, podobnie jak w listopadzie, Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 984 razy. Na drugim miejscu uplasowała się Gazeta Wyborcza z wynikiem 935 powołań. Trzecia lokata należy do Dziennika, na którego publikacje inne media powoływały się 826 razy. Gazeta Wyborcza utrzymała pozycję sprzed miesiąca dzięki powołaniom na informacje dotyczące polityki polskiej, rankingi i sondaże oraz sprawy z zakresu ustawodawstwa i prawa. Dziennik natomiast wzbudził zainteresowanie mediów odniesieniami do polityki polskiej i zagranicznej oraz ujawnieniem kulisów przygotowań Polski do Euro 2012. Najczęściej cytowaną publikacją w grudniu był właśnie artykuł z Dziennika „Euro 2012 tylko u nas?”
Tuż za podium znalazła się, podobnie jak w listopadzie, stacja TVN24, cytowana 395 razy. Zdobyła czwarte miejsce dzięki powołaniom na politykę polską, wydarzenia na świecie oraz sprawę emerytur pomostowych. W pierwszej piętnastce znalazły się tylko dwie stacje telewizyjne, obie z grupy TVN (TVN na 13. pozycji -151 powołań). W grudniu radio RMF FM utrzymało pozycję lidera wśród rozgłośni radiowych. Dobry wynik zawdzięcza licznie cytowanym informacjom dotyczącym polityki polskiej, sprawy skażonego mięsa z Irlandii oraz zagadnieniom z zakresu sądownictwa i spraw sądowych., co dało jej przewagę nad obecnymi w zestawieniu Programem 1 Polskiego Radia (169, 10. miejsce) oraz Radiem ZET (167, 11. miejsce).
Na piątym miejscu uplasował się dziennik Polska (282 powołania). W zestawieniu znalazły się również dwa tygodniki opinii. Newsweek (177) zajął 9 miejsce, zaś tygodnik Wprost z wynikiem 127 - miejsce 15. W porównaniu do wyników listopadowych, tygodniki niemalże zamieniły się miejscami. Warto zwrócić uwagę, że grudzień był kolejnym miesiącem, w którym w pierwszej piętnastce najchętniej cytowanych mediów ponownie zabrakło Polityki. W zestawieniu znalazły się także dwa dzienniki biznesowo-ekonomiczne. W grudniowym rankingu zwiększyła się przewaga Gazety Prawnej (216) nad Pulsem Biznesu (195) zajmującymi odpowiednio 7 i 8 miejsce. Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl znalazł się na 12. lokacie, cytowany przez inne media 155 razy. Niemniej, należy zwrócić uwagę na zmniejszającą się przewagę Onet.pl nad pozostałymi portalami. Kolejny w zestawieniu portal Wp.pl był cytowany 86 razy. W pierwszej piętnastce, kolejny miesiąc z rzędu nie znalazł się żaden tabloid. W grudniu zniknęła z niej także stacja TVP Info, na której miejsce wkroczył Przegląd Sportowy (14 miejsce, 131 powołań). Gazeta ta opublikowała kontrowersyjny wywiad z trenerem reprezentacji Polski - Leo Benhakkerem, który znalazł się na drugim miejscu wśród najczęściej cytowanych grudniowych publikacji. W grudniu media najbardziej zainteresowane były informacjami na temat prac nad nową ustawą dotyczącą emerytur pomostowych oraz negocjacjami w sprawie reakcji prezydenta RP na tę ustawę. Media opisywały również pogłębiający się na całym świecie kryzys ekonomiczny, który dotarł również do naszego kraju. Media były zainteresowane również sprawą czołowego polityka PiS Zbigniewa Ziobry, który zmagał się z oskarżeniami w sprawie mafii paliwowej oraz niekorzystnym wyrokiem dotyczącym znanego lekarza. W grudniu uwagę mediów przykuły także przygotowania Polski do Euro 2012 oraz rozwijający się w bardzo szybkim tempie konflikt w Telewizji Polskiej. Ponadto, poruszone zostały tematy kontrowersji wokół służb specjalnych, echa strzelaniny w Gruzji, a także etyczne wątpliwości wokół in vitro. Ciekawym tematem była również sprawa skażonego mięsa z Irlandii. Echem odbił się też incydent z pijanymi posłami w hotelu na Cyprze oraz nowe ustalenia w sprawie afery gruntowej.