Wynajem mieszkań wciąż popularny

Oprac. e-sieci. na podst. Wynajem.pl | 08/02/2009 12:02

Wynajem mieszkań w dalszym ciągu jest bardzo popularną formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Duże zainteresowanie wynajmowanymi mieszkaniami ma związek z sytuacją na rynku finansowym. Ograniczona dostępność mieszkaniowych kredytów hipotecznych powoduje, że znaczna część osób odkłada w czasie decyzję o zakupie mieszkania (mimo spadku średnich cen nieruchomości). Największy popyt na wynajmowane mieszkania widoczny jest w dużych aglomeracjach. Stawki wynajmu lokali osiągnęły tam już dość wysoki poziom. Mniejsze miejscowości charakteryzują się z kolei bardzo małą podażą mieszkań, co w przypadku choćby niewielkiego wzrostu popytu przekłada się na dość gwałtowny wzrost kosztów wynajmu.


REKLAMA




Z miesięcznego raportu Wynajem.pl wynika, że średnio za mkw. mieszkania na wynajem w Warszawie trzeba zapłacić 51 PLN. Następny w kolejności jest Wrocław – 41 PLN, tuż za nim znajduje się Kraków ze stawką 38 PLN. W Poznaniu za mkw. powierzchni trzeba zapłacić 35 PLN, z kolei w Łodzi 32 PLN. W ofercie pięciu największych pod względem liczby ludności miastach znajdują się zarówno mieszkania popularne, jak i mieszkania o podwyższonym standardzie. Na rozbieżności cenowe w największym stopniu wpływają takie czynniki, jak lokalizacja, standard wyposażenia oraz powierzchnia lokalu.
Warszawa
W stolicy Polski, w przeciwieństwie do pozostałych miast, nie ma jednego dominującego przedziału cenowego. Duży zasób mieszkań znajduje się w przedziale cenowym 2000-2500 PLN (22%) oraz w przedziale 2500–3000 PLN (21%). Najdroższą dzielnicą w Warszawie jest Śródmieście, do najtańszych należą Wawer, Włochy i Rembertów. Najłatwiej można znaleźć mieszkania dwupokojowe – stanowią one 46% oferty. Bez większych trudności można znaleźć także mieszkania trzypokojowe – ich udział wynosi 33%. Niewiele jest natomiast kawalerek – stanowią one zaledwie 11% oferty.
Łódź
Łódź jest najtańszym z pięciu analizowanych miast, również oferta mieszkań na wynajem jest tu mocno ograniczona. 57% styczniowej oferty stanowią mieszkania poniżej 2000 PLN. Ponad 18% oferty dotyczy mieszkań, za które trzeba zapłacić od 2000 PLN do 2500 PLN. Najwięcej jest mieszkań dwupokojowych (46%), łatwiej jest też wynająć kawalerkę - udział najmniejszych mieszkań w Łodzi wynosi 17%.
Kraków
Kraków jest trzecim pod względem średniej ceny mkw. mieszkania miastem w Polsce. Najdroższą dzielnicą jest tradycyjnie Stare Miasto. Prawie 59% oferty stanowią mieszkania, za które trzeba zapłacić mniej niż 2000 PLN. Kolejny przedział cenowy (2000-2500 PLN) obejmuje prawie 19% oferty, pozostałe przedziały mają już jednocyfrowy udział. Kraków charakteryzuje się najwyższym wśród pięciu największych miast udziałem kawalerek – stanowią one 22% całej oferty. Mieszkania dwupokojowe obejmują prawie 48% oferty, natomiast trzypokojowe 23% oferty.
Wrocław
Wrocław już od dłuższego czasu zajmuje drugie miejsce pod względem najwyższej średniej ceny mkw. mieszkania na wynajem wśród analizowanych miast. Najwięcej ofert znajduje się w dzielnicy Krzyki, najmniej natomiast w dzielnicy Psie Pole. Najdroższą dzielnicą niezmiennie pozostaje Stare Miasto. Styczniowe dane pokazują, że stolica Dolnego Śląska dysponuje najmniejszą liczbą kawalerek – zaledwie 7%. Jeśli chodzi o przedziały cenowe, to najwięcej jest mieszkań do 2000 PLN (40% oferty). Ich udział, poza Warszawą, jest jednak mniejszy niż w innych miastach.
Poznań
Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Udział mieszkań z tego przedziału jest dominujący i wynosi 60%. Podobnie jak w innych miastach, największą część lokali stanowią mieszkania dwupokojowe (55% oferty).
Sytuacja na rynku wynajmu mieszkań stabilizuje się. W dużych aglomeracjach czynsze będę utrzymywały się na podobnym poziomie, co obecnie. Niewielkie wahania uzależnione będą bardziej od rodzaju mieszkań zamieszczanych w ofertach, aniżeli od sytuacji rynkowej. Być może więksi deweloperzy skuszą się na wynajem gotowych mieszkań i zwiększą tym samy podaż na rynku wynajmu. Taka decyzja będzie jednak uzależniona od uproszczenia zasad najmu mieszkań, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.